0
Twój koszyk

Słownik pojęć tkackich

Poniżej zamieszczam słownik niektórych pojęć tkackich. Będzie on pomocny w składaniu zamówień indywidualnych oraz pre-orderów.

SPIS TREŚCI

SPIS TREŚCI
1. OSNOWA
2. WĄTEK
3. SPLOT
4. POOLING
5. CLASPED WEFT
6. OZDOBY
HEMSTITCH
MEREŻKA
SOUMAK
FRĘDZLE
BLOKI KOLORÓW
WSTAWKI
ZNACZNIK ŚRODKA
INNE

­­­­­­­­­­­1. OSNOWA

Osnową (1) nazywamy nitki biegnące wzdłuż tkaniny i to właśnie ona stanowi główny element nośny projektowanej tkaniny. W trakcie projektowania należy ustalić długość osnowy i ilość tworzących ją nitek, która zależy od gęstości tkaniny, jaką chcemy uzyskać i jej szerokości.

2. WĄTEK

Wątkiem (2) nazywamy nitki biegnące prostopadle do osnowy, które wprowadzamy za pomocą czółenka pomiędzy nici osnowy w trakcie procesu tkania, zgodnie z przyjętym wzorem, czyli splotem.

3. SPLOT

Jest to sposób przeplatania się nitek w tkaninie. Tworzy się go za pomocą odpowiedniego podnoszenia i opuszczania nitek w kolejnych przerzutach wątku, który w krosnach tradycyjnych otrzymuje się przez podnoszenie/opuszczanie odpowiednich nicielnic. Najprostszy splot to tzw. splot prosty lub płócienny, do jego stworzenia wymagane są zaledwie dwie nicielnice. Bardziej skomplikowane wzory wymagają większej ilości nicielnic. W MAVA Loom pracuję na krośnie ośmionicielnicowym, co daje całkiem spore pole do manewru jeśli chodzi o możliwości splotu.

MAVA Loom - technika farbowania pooling

4. POOLING

Jest to technika odpowiedniego farbowania wątku, za pomocą której można uzyskać plamy/wzory na tworzonej tkaninie. Rodzaj wzoru uzyskuje się odpowiednio dobierając średnicę motka wątku, dzięki czemu można uzyskać od równomiernej gradacji na całości tkaniny po wzorzyste pasy lub plamy kolorów.

5. CLASPED WEFT

Tak nazywamy technikę tkania, która polega na wprowadzaniu dwóch różnokolorowych wątków w jednym przerzucie, wprowadzane są one z przeciwnych kierunków i łączone na środku, a następnie wyprowadzane w przeciwnych kierunkach (w tym samym przerzucie, bądź kolejnym). Tym sposobem można uzyskać wyraźne odcięcie kolorystyczne na dwóch połowach tkaniny, jednak technika ta jest bardziej czasochłonna niż tradycyjne tkanie.

6. OZDOBY

HEMSTITCH

Tak nazywamy szew stosowany do zabezpieczenia brzegów tkaniny i stworzenia frędzli. Może on być równie ozdobny, co haft. Dzięki niemu, wątek na krawędziach nie pruje się. Wykonuje się go ręcznie, kiedy tkanina jest jeszcze na krośnie.

MEREŻKA

Jest to ażurowy element ozdobny, w którym następuje przerwanie wątku, zwykle obszyte szwem typu hemstitch. Mereżka może przybierać najróżniejsze formy, od prostej mereżki (tylko przerwanie wątku i obszycie hemstitchem), jak i bardziej skomplikowane formy nawiązujące do haftów.

SOUMAK

Tak nazywamy technikę tkania płaskiego, która polega na obwiązywaniu wokół nici osnowy wątku w regularnych odstępach. W moich tkaninach wykorzystuję go jako element ozdobny na tkaninie w formie łańcuszków.

FRĘDZLE

Jedną z możliwości wykończenia tkaniny jest pozostawienie nici osnowy w formie frędzli. Krawędź może zostać obszyta hemstitchem, szwem maszynowym (zygzak) lub możliwe jest zawiązanie supełków na krawędzi tkaniny. W moich tkaninach do wyboru są frędzle pozostawione luźno, skręcane oraz mieszane (luźne, skręcane, warkoczyki) z możliwością dodania koralików.

BLOKI KOLORÓW

Blok koloru to nic innego jak kawałek tkaniny utkany wątkiem w odcinającym się kolorze. W ten sposób można tworzyć na tkaninie ornamenty i różne kompozycje, także w innej odmianie głównego splotu.

WSTAWKI

Wstawki to dokładane do wątku dodatkowych, zwykle grubszych nici. W MAVA Loom stosuję ręcznie przędzione włóczki z wełny merynosa, jedwabiu czy wiskoz roślinnych wykonywane ręcznie przez uzdolnione lokalne prządki. W oznaczeniach używam czasem skrótu HS od angielskiego handspun, co znaczy ręcznie przędzione.

ZNACZNIK ŚRODKA

W długich chustach, które są używane jako chusty do noszenia dzieci, zwykle występuje znacznik środka, ułatwiający motanie. W tym zakresie oferuję bezpłatne metki z logo MAVA Loom, umieszczane na środku tkaniny, ale możliwe są również różne wariacje, począwszy od wstawek, przez clasped weft i łańcuszki, kończąc na bardziej skomplikowanych haftach. W przypadku haftu ręcznego, korzystam z usług lokalnych hafciarek, które przygotują indywidualny haft na tkaninie.

INNE

Tak naprawdę jeśli chodzi o zdobienia na tkaninie, ogranicza nas tylko wyobraźnia (i czas). Możliwe jest łączenie wielu technik, aby uzyskać niepowtarzalny ornament. Wystarczy skontaktować się ze mną, a wspólnie stworzymy jedyne w swoim rodzaju ozdoby.